Крепост Букелон и двете скални църкви от 10 в. в Сакар планина
Още от древни времена Сакар планина създава история, а днес изобилства от природни и културно-исторически забележителности и крие вълнуващи истории и завладяващи легенди в своите потайни дебри. В тази статия ще се спра на три интересни места около южните села Маточина и Михалич – крепостта Букелон и двете скални църкви от 10 в. Тези паметници на културата с национално значение са добре запазени, лесно достъпни, а някои от тях и уникални. Повече за тях разказвам в следващите редове.
Скална църква "Св. Панталеймон" |
Скална църква от 10 в. при с. Михалич
На 3 км югоизточно от с. Михалич в местност, нарична от местните „Айпандо“ (в превод от гръцки – „Свети Пандо“), се намира скалната църква „Св. Панталеймон“. Посреща ни огромен оформен скален масив, откъдето тръгват 14 стъпала, водещи към вътрешността й. От двете й страни се извисяват високи каменни стени, образуващи открит коридор. В тези стени са издълбани две ниши, отгоре-полугръгли, наподобяващи прозорци.
Входът |
Портата и коридорът отгоре |
Една от нишите, наподобяваща прозорец |
Въпреки че стените са грубо оформени, тя е истинска триконхална църква. Това е единствената такава със сложна триконхална форма и затова е уникална. Помещенията са с почти еднакви размери, а дясното е разширено, поради откъртване на скалата, но не е ясно дали това се случило преди или след оформянето й. Това откъртване довело до разместване на камъните, но празните места са запълнени с ломени камъни.
Стените |
Поглед отгоре |
В дъното на абсидата има олтар, а в ъгъла между източната и северната конха е издълбан кръст. Тези елементи показват стремежа на строителите църквата да наподобява изградена постройка. Тя е оформена в периода 10-11 в. от монаси-отшелници, вероятно последователи на различни ереси. С нея се свързва легендата за две змии-пазителки, които не допускат да я достъпят хора с лоши намерения. Вярва се още, че водата, която се стича по стените й, е чудотворна и помага при различни болести.
Стената зад олтара е изградена от плочести камъни |
В помещението има останали предмети |
Куполът е с диаметър 5,5 м и височина от пода 6 м |
Една от най-добре запазените крепости е Маточинската крепост |
Късноантична и Средновековна крепост Букелон
След около 30 мин. с кола пристигаме в подножието на Югоизточната част на Сакар планина, на платото над с. Маточина, където ни посреща средновековната крепост Букелон. Това е един от най-добре запазените автентични средновековни замъци в България. Историята на този район започва отдалеч. Още в дълбока древност била централната част на Одриското царство на траките. На високите части на хълма личат останки от крепостна стена, датираща от Късната Античност. След като е срината, на нейно място през 5-6 в. се появява новата крепост. Във високите кули били вместени най-необходимите помещения за последен отпор. Вероятно крепостта играла важна роля, служейки за изнесена гарнизонна отбрана на гр. Адрианопол (дн. Одрин).
Крепостта Букелон и с. Маточина |
Запазена врата с арка отгоре |
Още една запазена постройка - кулата |
Крепостта е изградена изцяло от ломени камъни, споени с бял хоросан. Украсата е слабо застъпена и се състои само от няколко тухлени пояса във високите части на сградата. На места в отделни зидове все още личат останки от дървени скари, които не са характерен елемент на градежа. Сравнително добре запазена е защитната кула тип донжон, датираща към 12-14 в. Само останките от нея са високи цели 18 м. От възвишението й се открива чудесна панорамна гледка към Сакар и Странджа, към долината на р. Тунджа и дори в далечината при ясно време може да се види гр. Одрин в Турция.
Крепостта може да се рагледа отвътре, а достъпът до нея е свободен |
В периода от 7 до 13 в. Букелон било епископско селище, подчинено на Адрианополския митрополит. При археологически проучвания са открити печати на частни лица от първата половина на 9 в. и некропол, където погребенията били извършвани чрез трупополагане. Това, с което се отличава некрополът, са гробовете, голяма част от които издълбани като правоъгълни корита във варовита скала. Датирани са 10-12 в.
Прозорец в крепостта |
Въпреки състоянието си, крепостта е запазена в почти първоначалния си вид |
Високите стени |
Предполагаем гроб от некропола |
Това, с което най-много се гордее крепостта, е важна историческа победа в българската история. На 14 април 1205 г. войските на цар Калоян водят битка с рицарите на Четвъртия кръстоносен поход. Според мнозина изследователи, Битката при Одрин се случила северно от Адрианопол и близо до крепостта Вукелон (Букелон). Кръстоносците са разбити, а император Балдуин IX Фландърски пленен и за кратко затворен в кулата донжон. Последните исторически сведения за крепостта са от 1664 г., когато тя е напълно изоставена.
Кулата донжон, която се отнася към 12-14 в. |
Скалната църква при с. Маточина |
Средновековната скална църква при с. Маточина „Свети Дух“
На 2 км югозападно от село Маточина, в местността „Декили кая“ е издълбана друга интересна църква. Посреща ни варовикова скала с гладко изрязана предна част. Входът е в средата, а от двете му страни има стъпала, водещи към малък коридор. Тази църква тук е издялана в скалата изцяло с помощта на ръчни инструменти. Хващаме я по залез слънце и меката светлина засилва още повече цветовете на скалния масив.
Стъпала встрани от входа, водещи към обширно плато, под което се намира църквата |
Отвътре църквата е правоъгълна със свод отгоре. В източната й страна има три ниши на около 2 м от пода, които служели за поставяне на икони. От двете страни на коридора до изхода има две квадратни ниши, както и още една, от лявата страна по-навътре. В платото над църквата са открити няколко издълбани в скалата гроба с ориентация изток-запад.
Цъкрвата отвътре и трите ниши, в които поставяли икони |
Едната от двете квадратни ниши до входа |
Отвътре |
Скалната църква при с. Маточина, както и тази при с. Михалич, е направена от монаси-отшелници около 10 в. Скални църкви са издълбавали и последователи на различни ереси, а най-голяма концентрация на такива в България има около р. Русенски Лом и в Мала Азия, при Амасия и езерото Ван. До 1934 г., тази тук действа пълноценно като храм на три села - Маточина, Варник и несъществуващото вече село Благунци до построяването на новия храм на селото. На платото над нея пък от незапомнени времена се провеждал събор.
Над входа има оформени ниши с култово предназначение, вероятно от времето на траките |
Тук завършва разказът ми за тези близки един до друг, но различни сами по себе си три обекта. Скалните църкви крият тайните на монасите, построили ги, а крепост Букелон - свидетелка на съдбоносни исторически моменти, гордо се извисява в небесата над село Маточина. Взети заедно те са една прекрасна малка част на България, която препоръчвам да се посети.
2 Comments
IMA MNOGO ISTORIA TUK - NEPOZNATA ZA MEN . BRAVO SANI .
ОтговорИзтриванеРадвам се, че е било интересно. Пожелавам ти да посетиш местата скоро!
Изтриване