Долината на царете и Долината на цариците в Луксор
През Новото царство (1539 - 1079 г. пр.н.е.) на мястото на днешния град Луксор лежи царската столица на Египет Тива. По източния бряг на р. Нил се строят храмове, а на западния - т.нар. Тивански некропол. В продължение на близо 500 години царе от 18, 19 и 20 династия използват Долината на царете като място за своите гробници. Заедно с нея като едно от най-значимите постижения на древноегипетската култура се смята и Долината на цариците. Разграбванията още от древността, природните бедствия, въздействието на времето, както и неправилно контролираният туризъм днес водят до увреждане на качеството им, затова повечето от тях не са отворени за посещение. На ротационен принцип се отварят вратите на някои от тях за туристи, за да могат да се съхранят. Какво да очаквате в Долината на царете и Долината на цариците разказвам в следващите редове.
Дейр ел-Медина между двете долини |
Долината на царете
Долината на царете е един от задължителните обекти в Луксор, привличащ ежедневно стотици посетители. Тук има 62 гробници на фараоните от Новото царство, като 25 от тях са идентифицирани като царски гробници, а 11 напълно регистрирани. Мястото е избрано не случайно – върхът над Долината има пирамидална форма и символично препраща към пирамидите от Старото царство, които са на повече от хиляда години преди царските погребения тук. Гробниците са построени от местни работници на селището Дейр ел-Медина, което се намира между Долината на царете и Долината на цариците.
Пирамидалният връх над Долината на царете |
Структурата на гробниците започва с дълъг наклонен коридор, изсечен в скалата, който се спуска през няколко зали към погребалната камера. Този коридор символизира пътуването към подземния свят на Слънцебога през дванадесетте часа на нощта. По стените на някои от гробниците са изписани Свещените книги на древен Египет (като Книга на Портите, където Богът-слънце помага на покойника да премине през нощта безопасно). Таваните са изрисувани със звезди, а на погребалните камери е изобразена Книгата на небесата. Имената на гробниците идват от King’s Valley – KV и поредния номер.
Гробницата на Тутанкамон е единствената, в която има изложена мумия |
Към днешна дата са отворени за посещение общо тринадесет гробници. За тази на Тутанкамон, на Рамзес V/VI и на Сети I е нужен допълнителен билет. Стандартният билет струва ~22 лв и включва посещение на три гробници по избор. Цената на билета за допълнителните гробници е ~6 лв, но за тази на Сети I тя е ~60 лв. Тъй като цената за Тутанкамон и Рамзес V/VI е повече от разумна, тези две гробници определено заслужават да не бъдат пропускани.
Гробницата на Тутанкамон (KV62)
Мумията на Тутанкамон |
Това е една от най-малко украсените гробници в Долината на царете, но е една от най-известните гробници, тъй като в нея са открити множество погребални предмети. Най-ценният артефакт е известната позлатена погребална маска на Тутанкамон, намираща се днес в музея в Кайро. В гробницата на Тутанкамон е изложена неговата мумия без саркофаг. С Тутанкамон е свързана легендата за Проклятието на фараоните, според която всеки, докоснал се по един или друг начин до погребалната могила или мумия, умира скоро след това. Сказанието идва от поредица от смъртни случаи на археолози и учени в средата на 20 в.
Гробницата на Тутанкамон |
Гробницата на Рамзес V/VI (KV9)
KV9 |
Безспорно една от най-красивите гробници в Долината царете, която си заслужава допълнителния билет. Гробницата първоначално е отредена за Рамзес V, но по-късно Рамзес VI я използва и като своя. Тази гробница е сред най-големите в долината – състои се от вход, първи коридор, зала, втори коридор и погребална камера. Стените на всяко помещение са украсени с Книгите на Древен Египет, а таванът е украсен с Книгата на деня и Книгата на нощта. KV9 е впечатляваща гробница и затова препоръчвам да се посети.
Саркофаг номер 1 в погребалната зала |
Саркофаг номер 2 |
Гробницата на Сети I (KV17)
Една от най-богато украсените гробници |
Една от най-големите и най-красиво украсените гробници в Долината на царете е тази на Сети I - KV17. Това, което я прави специална, и съответно билетът за която струва най-скъпо, е качеството на рисуваната релефна украса. Погребалната камера има сводест таван, а стените на всички камери са украсени. Таванът на гробницата е изрисуван със златни звезди върху тъмносиньо небе. Гробницата на Сети I е истинско произведение на древноегипетското изкуство.
Тази гробница е украсена със сцена от Литанията на Ре, Книгата на портите, Книгата на мъртвите, Ритуал за отваряне на устата, Книгата на земята и Книгата на пещерите. Заради наводнения, повечето от сцените извън погребалната камера са унищожени, с изключение на тези високо по стените и тавана. Рядка грешка на древноегипетските инженери води до изрязване на вратите, за да може да се вкара саркофагът в гробницата.
KV17 |
Гробницата на Рамзес III (KV11)
Изрисуваният коридор |
Тази гробница е дълга цели 188 м, като стените й са красиво изрисувани с Книгата на портите и Книгата на Амдуат, описваща пътуването на Слънцето в Дуат (Отвъдното). Погребалната камера е осемстенна зала, в която имало червен кварцитен саркофаг (днес той се намира в Лувъра).
Гробницата на Рамзес I (KV16)
Саркофагът |
Тази е една от гробниците с най-добре запазените цветни изображения по стените. Гробът е украсен с Книгата на портите. Саркофагът е от червен кварцит и може да се види на място. Рамзес I управлява по-малко от две години, заради което и гробницата е оскъдна и дълга само около двадесет метра.
Изображенията в KV16 |
Гробницата на Меренптах (KV8)
KV8 |
Саркофагът в гробницата на Меренптах (KV8) |
Съвети за Долината на царете
Съветът ми при посещение в Долината на царете е да изберете предварително гробниците, които бихте искали да видите. Най-големите и пищни гробници оставете за накрая, защото след тях трудно ще се впечатлите от по-семплите такива. Моят съвет е да разгледате три от гробниците и още две с допълнителен билет, като мое лично мнение е, че те ще са ви напълно достатъчни. За Долината на царете си отделете половин ден, като всяка гробница отнема около 10 мин разглеждане. Заредете се с вода и ветрило, тъй като в много от гробниците е задушно. Теренът е чакълест, затова е удачно да се носят затворени удобни обувки.
Долината на цариците
Гробницата на Аменхеркепшеф (QV55) |
В Долината на цариците са погребвани не само царици, но и принцове, принцеси и други високопоставени служители. Намира се от другата страна на планината, на която е разположена Долината на царете, в близост до селището Дейр ел-Медина. Най-красивите гробница тук е тази на Нефертари – любимата съпруга на Рамзес Велики. Нейната гробница е образец за древноегипетско изкуство. За съжаление от март 2024 гробницата е затворена за посещение, за да се предпази от разруха. Наистина жалко, защото тя една от най-изящните гробници въобще.
Гробницата на царица Тити (QV52) |
Към днешна дата отворени за посещение са само три, като една от тях е гробницата QV55, принадлежаща на Аменхеркепшеф – деветият в списъка на синовете на Рамзес III в Мединет Хабу. При откриването й в началото на 20 в. са открити само няколко предмета и саргофагът. Другите две, отворени за посещени, са гробницата на Тити (QV52) – съпруга и сестра на Рамзес III, както и гробницата на Хаемвасет (QV44) – древноегипетски принц, син на Рамзес III.
QV44 |
0 Comments