Едни от най-впечатляващите мемориални храмове на Тиванския некропол


В днешен Луксор, който се намира на мястото на древната египетска столица Тива, едни от най-забележителните мемориални храмове се намират на западния бряг на р. Нил. Известен още като "Градът на мъртвите", той е дом на древноегипетски гробници, храмове, къщи, села, светилища, манастири и работни станции. Храмът на Хатшепсут впечатлява със своите размери и прецизно строителство, а личен мой фаворит е Мединет Хабу - храмът на Рамзес III. Мащабно строителство, впечатляваща композиция и изящни релефи са част от мемориалните храмове. Повече за тях разказвам в следващите редове. 

    Храмът на Хатшепсут

    Световно известнията храм на Хатшепсут
    Заупокойният храм на Хатшепсут е един от най-впечатляващите образци за архитектурното наследство, оставено ни от Древен Египет. Издигнат е от фараон Хатшепсут, която управлява 21 години. Храмът е построен в периода 1478 – 1458 г. пр.н.е. Нейното управление бележат няколко грандиозни строежи като Погребалният храм и разширението на храма на Амун в Карнак. Архитект на този храм е любимецът на царицата Сененмут, който подготвя своята гробница тук, за да е близо до нея и след смъртта си. Не са открити следи от погребението му обаче. 
    Дейр ел-Бахри
    Храмът е изграден в скалите на Дейр ел-Бахри, като мястото е много внимателно подбрано с помощта на специалисти. Ситуиран е по такъв начин, че по време на зимното слънцестоене оста на храма се изравнява с точката на изгрева. Слънчев лъч огрява статуите на Озирис, Тутмос II и Хапи – богът на р. Нил. По подобен начин е изграден и храмът в Абу Симбел, което доказва, че небесните явления били съществени при изграждането на храмовете в Древен Египет.
    Рампата към терасата
    Пристигайки пред входа на храма, се виждат трите огромни тераси, свръзани с наклонени рампи и стълби в средата. Храмът е висок около 30 м, вграден в скала с височина 100 м. По терасите имало цветя, екзотични храсти и дървета, както и две езера. Тази растителност била пренесена тук от Пунт. 
    Колони тип "хатор"
    В хипостилните зали на втора тераса се извисяват колони тип „хатор“, а в храма на Анубис той е представен с тяло на човек и глава на чакал. На трета тераса има вътрешен двор с колони, където се провеждали ритуали за боговете на Египет. В дъното на целия комплекс се намира светилището на Амун. Залата в него е крайната точка на ежегодния Фестивал на красотата в долината. 
    Светилището на Амун
    А сега малко повече за фараон Хатшепсут. Тя се качва на престола, когато е на 21 години след смъртта на мъжа си Тутмос II (неин полубрат). Лишава от правото на владение доведения си син Тутмос III и когато той я наследява, си отмъщава за постъпката й, като унищожава нейния образ от всичко, оствено след нея. Скулптури, релефи и изображения са разрушени и унищожени. По време на своето управление Хатшепсут често се представя с дълга тясна брада, за да докаже способността си да носи фараонската титла. 
    Древноегипетски картуш на Хатшепсут
    Един от релефите, които са ключови за храма, е картуш на Хатшепсут – единственият запазен такъв, с което се идентифицира връзката на царицата с храма. Част от релефите в храма са посветени на събирането и обработването на папирусови растения. Походът до Пунт е мащабно събитие, което е изобразено по стените на храма и по-специално носачите на благовонни масла, плодове, дървета за разсад. 
    Походът до Пунт

    В целия комплекс имало 200 статуи, като 140 от тях били на сфинксове. Тези статуи изобразявали царицата като сфинкс, като Озирис и като фараон. Големите статуи на портиците по колонадата са на Хатшепсут, изобразена като бог Озирис. Облечена е в бели одежди, а ръцете й са кръстосани пред гърдите. На тях тя има дълга тясна брада, но и нежни женски черти. 
    Статуите на портиците
    Царицата като сфинкс
    Храмът в Луксор се нарича още най-свещен от свещените (Djeser- Djeseru) и тук идват много болни хора с надежда за изцеление. По стените му могат да се видят и до днес издялани послания. През ранното християнство храмът е превърнат за кратко в копска църква, а по-късно придобива арабското име Дейр ел-Бахри („Северен манастир“). 
    Дейр ел-Бахри

    Мединет Хабу 

    Входът
    Заупокойният храм на фараон Рамзес III  се намира в Тиванския некропол на западния бряг на р. Нил срещу гр. Луксор. Това е един от любимите ми обекти в Египет. Храмът на Рамзес III е един от най-добре запазените сред всички храмове в Тива. Самият храм прилича на крепост. Това е така, защото пред първия пилон има кула, построена под формата на мигдол (военна крепост в Мала Азия). 
    Мигдол
    Храмът на Амун е част от обекта, като той се намира вдясно от входа на мемориала на Рамзес III и датира от 18-та династия. Построен е от Хатшепсут и Тутмос III. Храмът на Рамзес III е с дължина 150 м. Първото, което се вижда, е издигната стена, която в Древен Египет се нарича пилон. В древни времена пилонът играел роля на монументална порта, затова и днес ги виждаме в повечето египетски храмове. Първият пилон води към открит двор с колосални статуи на Рамзес III, изобразен като Озирис. Външните странични стени на храма са покрити с важни барелефи, като най-важните от тях илюстрират битките, водени от фараона срещу морските народи. 
    Първи пилон
    Военна сцена срещу морските народи
    Вторият пилон води към друга зала с колони на фараона. Този двор е наричан още „Дворът на празниците“. Тук се извисяват осем озирийски колони отдясно, а отляво се издигат големи колони във формата на папирусови свитъци. 
    Статуи на Рамзес III, изобразен като Озирис
    Колоните във формата на папирусови свитъци
    Впечатляващите колонади
    Писари/жреци броят ръцете на победените врагове на Рамзес III
    Третият пилон води до голяма хипостилна зала. Страничните параклиси в нея са посветени на различни богове. Четири помещения били предназначени да служат за съкровищница на храма. Това става ясно от барелефите по стените, изобразяващи злато, сребро и скъпоценни камъни.
    Хипостилната зала
    Статуи на Рамзес III
    Статуя на Птах

    Рамезеум

    Заупокоен храм на Рамзес II
    В Тиванския некропол е разположен и храмът на Рамзес II, наречен Рамезеум. Мемориалният храм е една от най-пищните сгради, построени от фараона в периода 1279 – 1212 г. пр.н.е. Това е място за поклонение, посветено на него, бог на земята. Построяването на храма отнема 20 години. И тук, както повечето храмове от Новото царство, има два каменни пилона един срещу друг. Всеки един от тях води към вътрешен двор. В центъра на комплекса имало хипостилна зала с 48 колони. По пилоните са изобразени бойни сцени. Битката при Кадеш е най-значимото събитие от неговите военни кампании и разбира се, тя е изобразена и тук. Любимата тема на Рамзес II е прочутият съюз с царя на хетите
    Битката при Кадеш
    Този храм имал различни икономически и административни функции. Тук лежи огромна статуя на фараона, висока 19 м и тежаща повече от 1000 тона. Днес са запазени само част от основата и торса й. По непотвърдена информация това е най-голямата останала колосална статуя в света. Статуята е наречена „Слънцето на принцовете“.
    Храмът и пилонът
    Главата на статуята на фараона отдясно
    В хипостилната зала днес са запазени 39 от 48 колони. На тях царят е изобразен в сцени пред боговете. Впечатляваща е украсата на златни звезди върху син фон. По-високите колони в центъра са с капители от чашки, а по-ниските – с капители от пъпки. На север от хипостилната зала има по-малък храм, посветен на майката на Рамзес, както и на любимата му съпруга Нефертари.  
    Колони
    Капителите
    Отвъд хипостилната зала има две по-малки такива. Първата има астрологични изображения на покрива, а на източните стени жреците носят свещените лодки на Амун, Мут и Хонсу. На друга стена пък Рамзес е седнал под свещеното дърво на Хелиополис. До него вляво е Атум, а вдясно богиня и Тот.  
    Свещена лодка
    Сцената със свещеното дърво на Хелиополис
    Отвъд храма все още стоят складове със своите арки, изградени от глинени тухли. Десет помещения били използвани от занаятчии за оформяне и полиране на каменни вази. Интересен е фактът, че през 1885 – 1886 г. британски египтолози откриват магическа кутия в гробница под Рамезеума. В нея има папируси и вещи, свързани с магически практики. Гробницата става известна като Магическата гробница (гробница 5). Магическите практики в Древен Египет играели важна роля и тъй като информацията за тях днес е твърде оскъдна, Магическата кутия на Рамезеума е ценна историческа находка. 
    Арките на складовете
    Запазена керамика

    Възпоменателен храм на Сети I 

    Мемориалният храм в Тиванския некропол
    Когато стане дума за Сети I, по-известен е храмът в Абидос, както и впечатляваща му гробница в Долината на царете, но в Тиванския некропол се намира неговият мемориален храм. Вероятно храмът е построен към края на управлението му и завършен от сина му Рамзес Велики. В една от камерите се намира светилище, посветено на баща му Рамзес I.
    Храмът
    Отвореният двор, посветен на култа към Слънцето, е разположен в северната част на храма и по стените му преобладават жертвени ритуали и храмови обреди. В средата има останки от жертвен олтар. 
    Дворът, посветен на слънчевия култ
    Параклисът, посветен на кралския култ, съдържа три светилища. Изображенията по стените са на Амун, Хон и Мут. На една от стените Сети I помазва статуята на баща си. В сравнение с другите мемориални храмове, този тук е малко запазен, но си заслужава да се посети. 
    Параклисът

    Колосите на Мемнон

    Гигантските статуи на Аменхотеп III
    Един от обектите в Тиванския некропол, който привлича вниманието на туристите, са колосите на Мемнон или още „Пеещите колоси“. Двете огромни статуи са част от храма на Аменофис III, от който днес няма почти нищо запазено. Двете статуи са на фараона Аменхотеп III. Той е седнал, а ръцете му са положение върху коленете му. Погледът му е насочен на изток към изгряващото слънце над р. Нил. На страничните панели е изобразен богът на реката Хапи, който свързва растенията на Горен (лотос) и Долен (папирус) Египет. В краката на фараона са жена му Тий (баба на Тутанкамон и известна като „Старата дама“) и майка му Мутемувия. Аменхотеп III управлява в периода 1390 – 1352 г. пр.н.е. и един от най-успешните владетели на Новото царство. В древността този храм бива ограбван, като блоковете му са използвани от други царе. Двете статуи са високи 18 м и теглото на всяка от тях е около 1300 тона. Първоначално имали корони, които днес не са запазени. Вероятно скалата, от която са направени, е добита в Асуан
    Десният колос е свързан с легенда
    Съществува легенда, която разказва, че на изгрев слънце десният колос започва да пее. Първи за това разказва Страбон. Това привлича много посетители, включително и римски императори, които вярват, че „Пеещите колоси“ носят късмет. Звуците, които се издават, всъщност са резултат от разширяването на кварцита при първите слънчеви лъчи. 


    Може още да ви хареса

    4 Comments

    1. Анонимен17/11/24

      Колонадите са много красиви .И всичко останало . Браво Сани !

      ОтговорИзтриване
      Отговори
      1. Съгласна съм. Особено колонадите в храма на Рамзес II са изключително красиви. Много благодаря!

        Изтриване
    2. Анонимен17/11/24

      Топ място силно препоръчвам Мединет Хабу - можеби най запазения храм в древен Египет, бсолютна машина на времето

      ОтговорИзтриване
      Отговори
      1. Съгласна съм, Мединет Хабу е скрит диамант сред всички храмове в Луксор.

        Изтриване