5 тайни кътчета около Луковит, които си струва да видиш

Районът около Луковит предлага както известни, така и малко познати места за туризъм, които са истинско съкровище. Те са далеч от тълпите, но наситени с дух и красива природа. Скални манастири, древни крепости и природни чудеса са само част от тях. Ето кои са петте места, различни от познатите ни до болка, които наистина си заслужават да се видят.

1. Скален манастир „Света Марина“

Скалният манастир се състои от църква и дворче
В близост до пещера Проходна "Очите на Бога" се намира този скален манастир - паметник на културата от национално значение. Датира от края на XIII – началото на XIV век. Датировката се определя по иконографията, изписана по църквата. Тя е изписана не само отвътре, но и отвън. Иконописът е дело на майстори от търновската художествена школа. Стенописите в този манастир се сравняват с тези в Боянската и Ивановските скални манастири. Манастирът играел съществена роля за запазването на християнството в този район. Повече от 60% от местното население било християнско, което говори за значението на такива духовни средища.

Църквата
Скалната черква на манастира „Св. Марина“ в сегашния си вид датира от средата на XII век. Обитаван от монаси-исихасти, скалният манастир възниква като място за уединена молитва, свързано с големия ставропигиален манастир „Викторова Лука“, разположен на отсрещния бряг на р. Искър. 
Искърското дефиле
Просъществувал цели осем века, храмът „Света Марина“ е разрушен почти до основи през 80-те и 90-те години на XX век. Благодарение на многобройните трудове на изкуствоведи, историци и реставратори, както и наличните снимки, днес е възстановен в първоначалния си вид. Един от основните инициатори за възстановяването на манастира е Флориан Марков. Съвременните стенописи са дело на майстора иконограф Марио Беров.

Пътеката към манастира

2. Скален манастир „Свети Никола – Глигора“

Скалният манастир е разположен на два етажа
Този манастир е част от уникалния манастирски комплекс в района на с. Карлуково, който включва манастирите „Света Марина“, „Св. Безсребреници Дамян и Козма“ и „Св. Никола – Глигора“. Последният е най-старият от трите скални манастира. Състои се от двуетажно помещение, използвано като монашеско жилище, с параклис на втория етаж и граничеща с него еднокорабна, двуетажна църква. Долният етаж на самата черква служел като крипта.

Към втория етаж
Криптата
Манастирът е построен на мястото на обиталище на монах-отшелник от болярина Доброслав, за здравето на децата му. Първият игумен се казвал Данаил. Стенописите изкусно пресъздават богати средновековни одежди на млада болярка и двете ѝ дъщери и свидетелстват за високо майсторство на зографите.
Ниши в стената на манастира
Черквата била изписвана два пъти в различни периоди. Установени са следи от опожарявания. Стенописите от първия живописен слой датират от 1350–1360 г., а вторият слой фрески е от XVII век. Част от стенописите са свалени и се съхраняват в историческите музеи в Ловеч. Средновековните надписи от скална ниша в близост до манастира споменават преминаването на рицарите на Владислав III Ягело (Варненчик) и Янош Хуниади през 1445 г.
Долният етаж на манастира

3. Боженишки Урвич

Живописна гледка към Врачанския балкан
В близост до с. Боженица се намира крепостта Боженишки Урвич. Тя е част от Предбалкана и се намира на непристъпно възвишение на 750 м надморска височина. На територията ѝ могат да се видят скалният надпис и цистерната, които будят най-голям интерес, както и крепостни стени, кули, основи на сгради, бойна площадка, наблюдателен пост, скална ниша и скален параклис.

Крепост "Боженишки урвич"
Скалният параклис е едно от нещата, които събуждат най-голям интерес тук
В исторически план живот тук имало още от IV хилядолетие пр.Хр., но най-значими са два периода. Първият е от V–VI век, когато крепостта била част от отбранителната система на Източната Римска империя. Основните стени датират от този период. Вторият период е от XIII–XIV век, когато е построена външната стена, преграждаща достъпа откъм с. Боженица. По това време крепостта била седалище на владетеля севаст Огнян. С него е свързан уникалният скален надпис, открит през XX век. Крепостта Боженишки Урвич била едно от последните български укрепления, използвани за защита срещу османците по времето на цар Иван Шишман.

Текстът от скалния надпис
Останки от сгради
При археологически разкопки са открити множество върхове на стрели, копия и други средновековни оръжия, както и монети от различни императори — Валентиниан, Теодосий I, Юстин I, Юстиниан I, и цар Иван Шишман. Интерес представлява и скалният параклис, издълбан във висока скала във вътрешността на крепостта. Кладенец, дълбок 10 м, също може да се види на място. Той бил част от бойна кула, изградена директно върху скалния масив.

Цистерната

4. Антична и късноантична крепост „Боровец“

Крепост "Боровец"
Разположена е на около 4 км северно от с. Разлив, върху билото на едноименния връх с надморска височина 848 м. Площта ѝ е около 4–5 дка. Крепостта е трудно достъпна от всички страни и има естествена защита. На върха има следи от тракийската епоха (V–IV в. пр.Хр.), представена чрез жертвена клада. Там съществувало древно светилище и укрепление от времето на траките.
Част от жилищата
Крепостта е изградена през III–IV век и функционирала до VI век. През античната епоха, подобно на Боженишки Урвич, била част от старопланинската укрепителна система. Има пряка връзка с крепостта на връх Острома на изток, Боженишки Урвич на запад, с Градището южно от Правец и с крепостта Чертиград.
Останки
На място са открити голямо количество фрагменти от битова керамика, монети, предмети, свързани с бита, датиращи от времето на императори като Траян Деций, Клавдий II Готски, Константин, Теодосий, Юстин, Юстиниан. Намерените вещи доказват, че крепостта била укрепено селище, възникнало най-вероятно в отговор на готските нападения в периода след 248–269 г. Селището било гъсто застроено със сгради с едно и няколко помещения, повечето на два етажа. Открити са два входа, улица и пещ за обработка на желязо.

Останки от сграда в крепостта "Боровец"
Откритите находки свидетелстват за практикуването на редица занаяти и дейности – предачество и тъкачество, лов и риболов. Древните обитатели очевидно били земеделци – намерени са овъглени зърна лимец, пшеница, ечемик, просо, ръж, както и мотики, кирки, брадви. Отглеждали овце, кози, свине, коне и кучета, обработвали кожи и имали развито керамично производство.

Антична крепост "Боровец"

5. Пещера „Очите“

Една малко известна, но впечатляваща пещера
Не, това не е пещера Проходна "Божиите очи". Пещера "Очите" е една от малко известните забележителности близо до София. Намира се на 200 м западно от махала Преславица в село Липница. Пещерата има два входа, разположени на оголен скален венец. Името ѝ произлиза от характерната ѝ форма – гледана отдалеч или отвътре, прилича на човешки очи.
Първата част от пътеката към пещерата
Втората част е по-екстремна
Първата част от пътеката преминава през приятна гориста местност. През топлите месеци трябва да се има предвид, че тук има змии, затова е добре да се носят високи чорапи и затворени обувки. Следва слизане по скалите – има осигурено въже за придържане, но движението трябва да е с повишено внимание. Пещерата е дълга около 30 м и има два входа. Подът е от основна скала, като на места по пода се забелязват растения. От пещерата се разкрива чудесна панорамна гледка.
Към вътрешността на пещерата
Ако търсиш нови места за разходка – различни, интересни и с история – районът около Луковит има с какво да те изненада. Без да отиваш далеч, можеш да попаднеш на скални манастири, древни крепости и природни чудеса, които чакат да ги преоткриеш. Достатъчно е само да се отклониш от главния път.

Може още да ви хареса

0 Коментара

КАТЕГОРИИ